4 marca 2023

Drodzy Samorządowcy, sprzyjajcie rozwojowi Dobrej Edukacji

Klimat wokół edukacji jest trudny. Wiele słyszy się o tym, co oburza lub zniechęca do pracy w oświacie. Tymczasem rosną kolejne pokolenia i potrzebna jest dobra edukacja. Pomagajmy tym, co chcą brać sprawy we własne ręce i tworzyć dobrze zorganizowane szkoły. Jest to możliwe w każdych realiach prawnych.


Nasza Dobra Edukacja jest w trakcie dynamicznego rozwoju. Jest zapotrzebowanie na konstruktywne działanie w edukacji. Pracujemy nad wypracowaniem odpowiedzi na główne wyzwania, przed jakimi dziś w edukacji stoimy. Dodatkowo, każda z wymienionych dalej aktywności służy jednocześnie poznaniu się i zbudowaniu dobrych relacji z osobami myślącymi podobnie, stawiającymi sobie bardzo zbliżone cele.

Drodzy Samorządowcy, pomagajcie rozwijać się Dobrej Edukacji, sprzyjajcie nowym inicjatywom edukacyjnym. Przekazujcie na ich uczniów dotację, gdy tylko prawo na to pozwala. Pomożecie w ten sposób dzieciom, nie odnajdującym się w masowych szkołach.

Zarejestrowanie szkoły jest poważnym wysiłkiem, na swojej drodze organizatorzy napotykają różne wyzwania i przeszkody. Jeśli chcą ją organizować tak, aby realizowała później nasze Standardy Dobrej Edukacji, pomagamy przygotować potrzebne dokumenty i korespondować na ten temat z odpowiednimi urzędami. Po rozpoczęciu działalności pojawia się jeszcze potrzeba przekonania właściwego urzędu do rozpoczęcia przekazywania należnej na każdego ucznia dotacji. W najlepszym razie proces dotowania zaczyna się od stycznia, ale są i gminy, które szukają sposobu, aby zrobić to jeszcze rok później. Podstawa prawna do dotowania zaraz po rejestracji jest, nowe szkoły zaczynają na ogół od bardzo małej grupki uczniów. Z perspektywy właściwego samorządu to najczęściej nieduże miesięcznie kwoty, natomiast dla początkujących prowadzących szkołę, znaczące, żeby w ogóle zacząć móc dobrze wychodzić naprzeciw potrzebom zgłaszających się rodziców i uczniów. Potrzeby społeczne występują - wiele dzieci nie odnajduje się w realiach szkół masowych. Małe, nastawione na podążanie za potrzebami uczniów szkoły są czasem ratunkiem dla dzieci wrażliwszych, mających jakieś trudności rozwojowe. Potrzeby społeczne są uzasadnieniem, aby przyznawać dotację możliwie najwcześniej, gdy tylko prawo na to pozwala, a nie najpóźniej.

W roku 2022 udało się zarejestrowanie pięciu nowych szkół, które zaczęły realizować Program Dobrej Edukacji. Niestety tylko dwójka z pięciu “nowych” zaczęła od stycznia otrzymywać dotację, pozostali - choć działają - cały czas czekają na otrzymanie dotacji. Też tylko dwójka nie tkwi cały czas w formalnych sporach z urzędami rejestrującymi.

Jesteśmy właśnie po bardzo owocnym dwudniowym wspólnym spotkaniu kadry kierowniczej “starych” i “nowych”. Planujemy w czerwcu spotkanie przedstawicieli kadry pedagogicznej wszystkich tych szkół. Instytut Dobrej Edukacji wspiera w rozwoju szkoły lub zespoły szkół położone w 12 miejscowościach w Polsce. Są też podmioty, które korzystają z naszego wsparcia okazjonalnie lub w bardziej ograniczonym zakresie.

Spotkanie kadry kierowniczej szkół Dobrej Edukacji - 1-2 marca 2023 r.

"Nowi" korzystali wcześniej z naszego wsparcia w ramach dwóch pierwszych edycji "Nagradzamy inicjatywy!". W styczniu 2023 r. rozpoczęła się kolejna edycja - Seminarium Inicjatywy III odbywa się comiesięcznie. Liczymy, że w jego wyniku w 2023 roku zostanie zarejestrowanych kilka kolejnych szkół Dobrej Edukacji. 
Slajd otwierający pierwsze seminaryjne spotkanie

Zainteresowanych tworzeniem szkół pracujących zgodnie ze Standardami Dobrej Edukacji zachęcamy też do zapisywania się na współorganizowane przez nasz Instytut studia podyplomowe Zarządzanie oświatą z edukacją spersonalizowaną (nabór na nie trwa już ósmy raz). Przy współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych uruchomiliśmy też kolejny kierunek studiów. Właśnie trwają zapisy także na Doradztwo zawodowe z mentoringiem spersonalizowanym. Jedne i drugie studia są obecnie w całości internetowe, trwają rok, a pierwsze w tym roku zajęcia odbędą się w drugiej połowie marca. Nie tylko dają kwalifikacje do zarządzania oświatą lub doradztwa zawodowego, ale też zapoznają z założeniami edukacji spersonalizowanej.
Zapowiedź nowego kierunku studiów


Każda kolejna grupa inicjatywna, każda kolejna szkoła prowadząca Dobrą Edukację, to duża radość i też nadzieja dla wielu dzieci i ich rodziców. Szukanie przeszkód formalnych, opóźniających przekazywanie dotacji nowej szkole, oszczędności daje bardzo niewielkie, zaś powoduje duże, niepotrzebne straty czasu i energii po obu stronach. Drodzy Samorządowcy, kibicujcie tym działaniom, wspierajcie te inicjatywy, są one po prostu w interesie Waszych mieszkańców.