29 czerwca 2015

Jak zostać liderem Dobrej Edukacji?

Na adres biuro@dobraedukacja.edu.pl otrzymujemy listy od zainteresowanych współpracą, zawierające pytanie: Jakie wymagania trzeba spełnić, aby utworzyć kolejną Akademię Dobrej Edukacji? Staramy się na nie odpowiadać. Każdy z naszych liderów, tworzonych obecnie Akademii, kiedyś zwrócił się z podobnym pytaniem.

Dostajemy też na ten adres różne CV, niestety często jedynie z listem: jestem zainteresowany lub zainteresowana współpracą, bez określenia, w jakim charakterze, w jakim miejscu. Wtedy czasem trudno się domyślić, gdzie ten list przekierować, jak na niego odpowiedzieć. Lista miejsc, gdzie tworzymy obecnie nasze Akademie jest dostępna na stronie Stowarzyszenia Dobra Edukacja: http://dobraedukacja.edu.pl/. Jeśli mieszkasz w pobliżu któregoś z tych miejsc, masz odpowiednie kwalifikacje oraz chcesz pomóc przedsięwzięciu w rozwoju, zgłoś się do odpowiedniego lidera, najlepiej od razu opisując, co możesz zaproponować danej Akademii, jakie są Twoje doświadczenia, zainteresowania i predyspozycje.

Tworzymy kolejne Akademie wszędzie tam, gdzie mamy zainteresowane grupy inicjatywne i liderów, którzy identyfikują sie z naszą koncepcją edukacyjną i posiadają odpowiednie kwalifikacje, aby mieć szansę sprostać wyzwaniu. Liderom dajemy wszelką organizacyjną i informacyjną pomoc. Działają na podstawie umowy wolotariackiej podpisanej z zarządem Stowarzyszenia, do czasu uruchomienia przedsięwzięcia, które może oferować zatrudnienie (zostanie znaleziony lokal, zrekrutowana odpowiednia grupa uczniów i nauczycieli).

Jeśli chcesz utworzyć Akademię Dobrej Edukacji w nowym miejscu, zapraszamy do współpracy. Zainteresowani pokierowaniem tworzeniem nowych Akademii proszeni są o napisanie do nas czegoś więcej o sobie, przesłanie swojego CV. Zaczynamy na ogół od umówienia potencjalnego lidera na spotkanie ze mną, jako prezeską Stowarzyszenia. Prowadzimy też szkolenia dla liderów oraz dla potencjalnej kadry Akademii. Ostatnie seminarium dla liderów było w styczniu: http://ide.dobraedukacja.edu.pl/2014/11/zaproszenie-na-seminarium-o-zarzadzaniu.html. Obecnie przed nami - organizowana 19-21 sierpnia 2015 roku w Gdańsku - konferencja adresowana przede wszystkim do obecnej i przyszłej kadry naszych Akademii: http://ide.dobraedukacja.edu.pl/2015/05/zapraszamy-do-gdanska-19-21-sierpnia.html. Można zacząć od zgłoszenia się na tę konferencję. Być może po konferencji łatwiej będzie sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
  • Czy naprawdę chcesz realizować nasze założenia? 
  • Czy widzisz w swoim środowisku lub umiesz znaleźć i przekonać, do zainteresowania się ofertą Akademii, uczniów, rodziców i nauczycieli? 
Przed liderem nowej Akademii klika miesięcy pracy wolontarystycznej, zanim uda się wystartować. Mając przekonanie do Programu Dobrej Edukacji i mocną wiarę w powodzenie przedsięwzięcia, warto zaczynać tę pracę. Takie osoby serdecznie do współdziałania zapraszamy!