22 maja 2020

Czas na reSTART, także w edukacji

Twórcy apelu Czas na reSTART napisali: Koronawirus wybił nas z rytmu i nas zatrzymał. Wykorzystajmy to ostrzeżenie dobrze, traktując je jako lekcję i impuls do mądrego restartu gospodarki, ale i naszego myślenia. Trzeba dodać: także do mądrego restartu edukacji.

Czas się zatrzymać, pomyśleć, co naprawdę jest ważne i potrzebne dla dobrego rozwoju dziecka, dla jego szczęścia i powodzenia.
 

Zmagania ze zdalną edukacją spowodowały, że nauczyciele i uczniowie w mniej lub bardziej dosłownym sensie zajrzeli sobie do domów. Zobaczyli się w innych rolach. Czym więcej było między nimi barier i nieufności, tym trudniej im się teraz komunikować. Czym lepsze relacje mieli wcześniej, tym głębiej rozumieją swoje aktualne możliwości i ograniczenia, mogą się wesprzeć.

Czy na pewno warto i trzeba wrócić do bardzo sztywnych ramowych planów nauczania, szczegółowych i przeładowanych podstaw programowych, rodzicielskiej gonitwy za nieustannym wożeniem dzieci na dziesiątki zajęć dodatkowych, za utożsamianiem sukcesu szkoły i ucznia z wysokim wynikiem na egzaminach? Obecne, zmieniające się z tygodnia na tydzień i coraz bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące możliwości powrotu do szkoły skupiają się na zaleceniach sanitarnych. Tymczasem nowy sposób współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli pokazał jako kluczową potrzebę troskę o ich dobrostan, pokazał nowe możliwości, dał szansę spojrzenia na edukację od nowa.


Czas na reSTART także w edukacji. Podpisujemy się: http://www.czasnarestart.pl.

Najchętniej czytane wpisy komentujące pandemiczną sytuację w edukacji:
Zdalna komunikacja w szkole - 10 przykazań (19 marca)
Trzy grzechy główne zdalnej edukacji (18 marca)


Popularne posty