28 kwietnia 2018

Ewaluacja w Akademii Dobrej Edukacji w Gdańsku

Najstarsze Akademie Dobrej Edukacji - w Gdańsku i w Warszawie - działają już piąty rok.  Akademie w Jarocinie i Jabłonnie są w trzecim roku swojego istnienia. W tym roku najprawdopodobniej powstaną kolejne Akademie - w Pruszczu Gdańskim i w Koszalinie. Ich dokumenty zostały już przygotowane a rejestracja jest w toku.

Nasze metody pracy wzbudzają spore zainteresowanie, ale spotykamy też głosy sceptyków. Więcej o naszej historii pisałam tu ostatnio w styczniu. Każda z naszych szkół przechodziła po uruchomieniu kuratoryjną kontrolę, ale w tym roku po raz pierwszy spotkała nas kuratoryjna zewnętrzna ewaluacja. Odbyła się w Liceum Akademii Dobrej Edukacji im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku i dotyczyła spełniania dwóch wymagań:
1. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.
2. Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne.

Byliśmy bardzo ciekawi, jak zewnętrzni ewaluatorzy ocenią nasz sposób pracy, stosowane przez nas jednak nietypowe rozwiązania organizacyjne, statutowe, programowe. Wnioski z ich pracy są oparte o analizę naszych dokumentów, ankiety i wywiady robione z naszymi uczniami, rodzicami i pracownikami. Przeczytaliśmy je z przyjemnością. Teraz, zapraszając kolejnych uczniów do naszej Akademii w Gdańsku, możemy opowiedzieć, jak w niej jest, cytując te wnioski z ewaluacji: