12 października 2014

Dobra Edukacja działa już trzeci rok

Zaczynamy już trzeci rok działalności Stowarzyszenia Dobra Edukacja. Stawiamy sobie za cel wypracowywanie i upowszechnianie nowatorskich i efektywnych rozwiązań programowych i organizacyjnych, które służą dobrej edukacji. Swój czas liczymy w latach szkolnych.

W efekcie nawiązanej współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz z Instytutem Badań Edukacyjnych została stworzona koncepcja modelowych innowacyjnych placówek edukacyjnych. Akademie Dobrej Edukacji – innowacyjne szkoły przyszłości prowadzone przez Stowarzyszenie Dobra Edukacja – od września 2013 roku zaczęły działać w Gdańsku i w Warszawie.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2013/14 był jedynie aktywny zespół akademicki, który tworzył założenia Programu Dobrej Edukacji oraz po kilku uczniów zainteresowanych edukacją zgodnie z tą tworzoną koncepcją w Warszawie i w Gdańsku. W roku szkolnym 2014/15 uczniów jest około pięć razy więcej i zaczyna organizowanie się kolejna Akademia Dobrej Edukacji – w Józefowie. Zgłaszają się grupy inicjatywne, zainteresowane tworzeniem następnych Akademii.Wypracowywaniem oraz upowszechnianiem Programu Dobrej Edukacji od października 2014 roku zajmuje się Instytut Dobrej Edukacji, który powstał na bazie funkcjonującej od roku Poradni Akademii Dobrej Edukacji. Obok Poradni, częścią Instytutu Dobrej Edukacji jest też niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego – Centrum Ustawicznej Dobrej Edukacji, którego koncepcja powstała we współpracy z organizacją pracodawców Pracodawcy Pomorza, oraz z Fundacją Integralia.

Aby podsumować pierwszy rok swojej aktywności, członkowie Stowarzyszenia Dobra Edukacja 8 lutego 2014 roku spotkali się na walnym zebraniu w Warszawie. Współorganizowaliśmy też potem w sierpniu w Gdańsku konferencję Techniki Dobrej Edukacji.

Kolejne walne zebranie wstępnie planujemy na koniec stycznia 2015 roku i zamierzamy je połączyć z seminarium o zarządzaniu innowacyjną edukacją, które chcemy zorganizować w Warszawie. Już zapraszamy, choć o szczegółach będziemy informować pewnie na początku 2015 roku.

Zainteresowanych współpracą z Instytutem Dobrej Edukacji lub Stowarzyszeniem Dobra Edukacja, czy tworzeniem kolejnych Akademii Dobrej Edukacji, prosimy o kontakt mailowy: biuro@dobraedukacja.edu.pl.