26 maja 2014

Tworzymy Akademie Dobrej Edukacji

Rok temu mieliśmy jedynie aktywny zespół akademicki, który tworzył założenia Programu Dobrej Edukacji oraz po kilku uczniów zainteresowanych edukacją zgodnie z tą tworzoną koncepcją w Warszawie i w Gdańsku. W kolejnym roku szkolnym uczniów pewnie będzie trochę więcej, ale być może również rozpoczną pracę kolejne Akademie.

Rozmaite powody skłaniają różne środowiska do zainteresowania się podjęciem próby wdrażania naszej koncepcji. Wszystkich łączy zainteresowanie metodami edukacji przyszłości, a są wśród nich:
  • osoby dysponujące pomieszczeniami, w których prowadzona jest ciekawa edukacja pozaszkolna, 
  • twórczy nauczyciele poszukujący pracy, 
  • rodzice niezadowoleni z edukacji, którą ich dzieci otrzymują obecnie w szkołach, w tym także rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. 

Najbardziej zaawansowana w tworzeniu swojej Akademii jest obecnie grupa z Józefowa. Ma już swój odrębny adres: ade.jozefow@dobraedukacja.edu.pl. Każda grupa jest inna i ma inny potencjał. Jest szansa, że kolejne Akademie powstaną w dzielnicach Warszawy – na Ursynowie i na Białołęce (obecnie jesteśmy jedynie na Woli), a także w Piasecznie, w Tczewie, w Bydgoszczy i w Poznaniu. Raczej zaczną dopiero za rok – od września 2015 roku, ale może którejś z nich się uda i wcześniej.


Budynek, w którym jest tworzona Akademia Dobrej Edukacji w Józefowie
Przygotowaliśmy materiały pomagające prowadzić nabór uczniów i nauczycieli. Aby zacząć pracę pod szyldem kolejnej Akademii trzeba wykonać kilka kroków. Po pierwsze, znaleźć mające pedagogiczne kwalifikacje osoby głównych organizatorów, zarówno Akademii Dobrej Edukacji, jak i punktu Poradni Akademii Dobrej Edukacji, bo taki punkt pomocy psychologiczno-pedagogicznej będzie działał w każdej Akademii. Po drugie, znaleźć lokal, który może być najpierw miejscem dyżurów rekrutacyjnych, a potem stałym miejscem spotkań uczniów i nauczycieli. Zaczynamy od pracy wolontariackiej, decydujemy się na stałe zobowiązania, jak wynajęcie lokalu i zatrudnienie nauczycieli, dopiero, gdy mamy pewną początkową liczbę zainteresowanych uczniów. Warunkiem utworzenia nowej Akademii jest też uczestniczenie jej przyszłej kadry w warsztatach programowych, szkoleniach oraz stażach lub praktykach w obecnie funkcjonujących Akademiach.


Osoba kierująca tworzeniem Akademii Dobrej Edukacji w Józefowie, Magdalena Sulińska, z Beatą Staniszewską i Katarzyną Hall, reprezentującymi Zarząd Stowarzyszenia Dobra Edukacja

Proponujemy zarządzanie społecznościowe, dążenie do powołania samodzielnego, lokalnego oddziału naszego Stowarzyszenia Dobra Edukacja, odpowiadającego za kolejną, tworzoną Akademię. Zainteresowanych tworzonymi i rozwijanymi Akademiami prosimy o kontakt: biuro@dobraedukacja.edu.pl. Zapraszamy do współpracy!