Strony

27 marca 2021

Konkurs Nagradzamy inicjatywy po raz drugi. Jak poszło ośmiu grupom wyłonionym w zeszłym roku?

Właśnie rusza druga edycja konkursu Nagradzamy inicjatywy, który był ogłoszony po raz pierwszy w 2020 roku i spotkał się z dużym zainteresowaniem. Przekonaliśmy się, że coraz więcej ludzi wierzy w dobrą edukację i chce ją wdrażać.



Podjęliśmy wówczas decyzję, że udzielimy rocznego spersonalizowanego wsparcia aż ośmiu grupom inicjatywnym. Odpowiednie porozumienia o współpracy ze Stowarzyszeniem Dobra Edukacja zostały zaproponowane tym, którzy zostali wyłonieni w drodze naszego konkursu. Pandemia sprawiła, że nie wszystkie grupy były w stanie rozpocząć swoją aktywność i musieliśmy też polegać przede wszystkim na zdalnych kontaktach. Doświadczenia zebrane w ciągu pierwszego półrocza współpracy dostarczyły nam przemyśleń, jak najlepiej w przyszłości organizować takie wsparcie i wpłynęły też na zasady drugiej edycji konkursu.

Wśród ośmiu wyłonionych wtedy grup mamy:
  • dwie, które raczej na pewno zaczną od września realizować nasz Program Dobrej Edukacji;
  • dwie, które zmierzają w tym kierunku, ale być może przystąpią do tego rok później lub na razie w formie organizacji punktu edukacji domowej;
  • dwie, z którymi najprawdopodobniej zachowamy przyjazne relacje i jakieś formy współpracy, ale które pójdą inną, własną drogą, bez realizowania naszego Programu;
  • dwie, które nie podjęły współpracy, uzasadniając to zmianą swojej sytuacji zawodowej lub zdrowotnej.

Stowarzyszenie Dobra Edukacja działa od dziewięciu lat. Obecnie potencjał tworzą cztery szkoły średnie i siedem szkół podstawowych, w tym dwie szkoły prowadzone przez inne podmioty.

W wyniku konkursu Nagradzamy inicjatywy II chcemy w 2021 roku wyłonić kolejne grupy inicjatywne, które uzyskają całoroczne nieodpłatne wsparcie merytoryczne przy tworzeniu szkoły realizującej program edukacji spersonalizowanej. Zwycięskie grupy znajdą się na drodze do Dobrej Edukacji – zyskają bezpłatnie wsparcie mentorskie przez cały rok szkolny, możliwość spotkania w uzgodnionych terminach z liderami poszczególnych naszych Akademii Dobrej Edukacji i rozmów o praktycznych rozwiązaniach w nich stosowanych, pomoc w przygotowaniu dokumentów statutowych, aby prowadzić szkołę pracującą zgodnie z naszym Programem Dobrej Edukacji.

Z grupami, które się zgłoszą, przeprowadzimy zdalne rozmowy kwalifikacyjne. Więcej o warunkach konkursu Nagradzamy inicjatywy II można przeczytać tutaj. Aby wziąć udział, trzeba się zgłosić do 15 maja 2021 roku.

Na tym filmie można zobaczyć historię grupy, którą zaczęliśmy wspierać kilka lat temu:



13 marca 2021

Bez dnia roboczego do namysłu

 Wczoraj, nie wiem o której godzinie, ale na pewno już po godzinach pracy dyrektorów szkół podstawowych, ukazał się oficjalny komunikat ministerstwa edukacji o rozporządzeniu czekającym na publikację w dzienniku ustaw. Na jego podstawie, dyrektorzy szkół podstawowych z czterech województw mają zarządzić, że od poniedziałku ma prawo przyjść do szkoły jedynie do 50% dzieci z klas I-III.

Trzeba je wykonać zarówno w szkole, która istnieje od niedawna i ma jedną grupę klasy początkowej liczącą 8 uczniów, jak i w takiej, w której sprawa dotyczy 12 oddziałów 25-osobowych. 

Wyzwaniem jest zarówno szybkie dotarcie z informacją do 300 rodzin, aby wiedziały, czy w poniedziałek mogą do szkoły przyprowadzić dziecko, jak i podjęcie decyzji, w jaki sposób, częściowo zdalnie, a częściowo bezpośrednio, zorganizować edukację 8 uczniów z jedną nauczycielką.

To, że ma być inaczej, przynajmniej w dwóch województwach, było zapowiedziane tydzień wcześniej. Tylko, że nie było rozporządzenia. Czy naprawdę nie można było go wydać chociaż dzień wcześniej, aby pracownicy szkoły w godzinach pracy mogli podejmować decyzje organizacyjne?

Dodatkowym elementem komplikującym zarządzanie taką sytuacją jest fakt, że osoby uczące w klasach I-III często także są rodzicami małych dzieci, których może dotknąć potrzeba siedzenia z tymi dziećmi w domu. Dyrektor musi ustalić, jakich pracowników ma do dyspozycji do pracy zdalnej, jakich do bezpośredniej, ustalić z pracownikami, które grupy jak mają pracować. I następnie zakomunikować to rodzicom. 

Rodzice mają prawo oświadczyć, że nie mają jak zorganizować opieki w domu nad dzieckiem zdalnie uczącym się i wtedy szkoła musi tę opiekę zapewnić. To kolejna komplikacja, wymagająca konkretnych rozwiązań organizacyjnych w szkole.

Bardzo wielu dyrektorów, nauczycieli, rodziców, ma teraz problem z zorganizowaniem swojej pracy i życia od poniedziałku. Naprawdę nie można było dać im chociaż dnia więcej do namysłu i wypracowania dobrych rozwiązań?